Skip links

Strategia e-commerce kluczem do budowania silnej marki

Zadbaj o wyjątkowe doświadczenie zakupowe. 

Strategia e-commerce to pierwszy krok w tworzeniu nowej marki lub znalezieniu kierunku dla już istniejącej. Pozwala zaplanować i ułożyć nadchodzące działania, zrozumieć konkurencję i rynek, stworzyć silną markę oraz zbudować wyjątkowe doświadczenie zakupowe dla klienta. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak stworzyć kompleksową strategię, i dlatego my przygotowujemy ją dla nich, nadając jej należny priorytet. Sprawdź, co zyskasz poznając tożsamość, cele i kierunek rozwoju swojej firmy.

Zbuduj silną markę dzięki przemyślanej strategii ecommerce

Częstym błędem marek jest to, że działają bez konkretnego planu. Łączy ich to, że chcieliby zwiększyć sprzedaż i zainteresować produktami nowych klientów, jednak do tych celów musi prowadzić szereg innych, rozpisanych w czasie i przemyślanych działań. Do ich ustalenia konieczna jest znajomość rynku, przewagi względem konkurencji, zdefiniowanych grup docelowych i możliwości realizowania założeń.

To właśnie stworzenie strategii jest pierwszym, ważnym krokiem, który możesz podjąć, by odróżnić się od innych firm z Twojej branży i osiągnąć długoterminową przewagę konkurencyjną. Strategia pozwala uporządkować plany i cele marki, w taki sposób, by zacząć je realnie realizować. Sama w sobie jest ogromną wartością dla przedsiębiorców, bo pozwala kompleksowo (często pierwszy raz!) spojrzeć na ebiznes.  

Czym jest strategia e-commerce?

W naszym przypadku strategia jest rozbudowanym dokumentem, który tworzymy po przeprowadzeniu warsztatów strategicznych z klientem. Na podstawie informacji zebranych na nich rozpoczynamy pracę, czyli między innymi:

 • wypracowujemy charakter marki dzięki zrozumieniu jej tożsamości,
 • określamy szczegółowo grupę docelową, co pozwala zrozumieć potrzeby, oczekiwania i bolączki obecnego i przyszłego klienta marki,
 • analizujemy działania konkurencji: ich strategię, silne i mocne strony (w tym to, jak możemy je wykorzystać) oraz to, gdzie pozostawiają miejsca na rynku, a to wszystko na bazie solidnych liczb i estymacji ruchu,
 • tworzymy ramy komunikacji marki: określamy język marki, proponowane kanały komunikacji na początkowym i dalszym etapie rozwoju i dobieramy optymalne rozwiązania z zakresu e-commerce.

Strategia e-commerce i jej elementy

Na dobrą strategię składa się bardzo wiele czynników, które muszą być dostosowane do konkretnej firmy i branży. Można jednak wyodrębnić kilka kluczowych tematów, które poruszamy każdorazowo, by wyznaczyć najlepszy możliwy kierunek rozwoju.

 1. Tożsamość marki – jej historia, filozofia i wizerunek, czyli wszystko co, co wyróżnia ją i składa się na jej esencję,
 2. Grupy docelowe – klienci do których już teraz docieramy lub chcemy dotrzeć oraz to, jak myślą i czego szukają,
 3. Analiza konkurencji – zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym,
 4. E-commerce i sprzedaż – analiza i szereg propozycji na temat usprawnienia procesu zakupowego, w tym customer happiness i omnichannel, a także zbudowanie konkretnych kanałów pozyskania ruchu i sprzedaży oraz rozwiązań zwiększających efektywność sprzedaży i podnoszących współczynnik konwersji.
 5. Dotychczasowa i nowa komunikacja – analiza tonu marki, jej archetypów i sposobu, w jaki chcemy, by firma była postrzegana.

Strategia to bardzo obszerny dokument, który nierzadko ma ponad sto stron: wszystko po to, by czerpać z niej garściami na co dzień, a nie tylko przeczytać ją na początkowym etapie współpracy z agencją e-commerce. 

Jaką rolę ma strategia e-commerce? 

Strategia, jeżeli jest dobrze przygotowana i służy do rzeczywistego realizowania wyznaczonych w niej celów, może stanowić o “być albo nie być” marki – zarówno tej wypuszczanej dopiero na rynek, jak i tej już istniejącej.

 • Pozwala lepiej zrozumieć rynek, na którym marka funkcjonuje, a co za tym idzie…
 • …lepiej zrozumieć pozycję rynkową marki, czyli przeanalizować jej asortyment, konkurencję i odbiorców,
 • Umożliwia precyzyjne określenie celów,
 • Określa sposoby realizacji celów, dając przedsiębiorcy konkretne rozwiązania,
 • Wyodrębnia zarówno słabości, jak i wyróżniki firmy, ale co równie ważne – pozwala na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej,
 • W spójny i jasny sposób wdraża nowych pracowników w cele, plany i tożsamość marki, a w przypadku obecnych pomaga upewnić się, że nasza i ich wizja jest spójna,
 • Ułatwia pracę z podwykonawcami, przyspieszając ich briefing.

Szczególnie wysoką wartość dla firmy ma dokument strategiczny, który jest regularnie aktualizowany. Jego rola dla marki jest nie do przecenienia, dlatego może dziwić decyzja niektórych przedsiębiorców o ominięciu tego etapu dla pozornych oszczędności.

Bądź o kilka kroków do przodu 

Dokument strategiczny pozwala nie tylko przeanalizować obecną sytuację firmy, ale, co równie ważne – stanowi pewnego rodzaju wgląd w jej przyszłość.

Z jednej strony realizujemy krótkoterminowe rekomendacje, które tu i teraz wpływają na lepszą sytuację marki. Z drugiej – analizując trendy i zachowania odbiorców oraz konkurencji możemy przewidywać, jaka ścieżka będzie najlepsza w danej sytuacji, jak będzie rozwijała się branża i dopasujemy planowanie działania do celów przedsiębiorstwa.

Co istotne, po ustaleniu strategii realizujemy ją w sposób dynamiczny – bo taka właśnie jest rzeczywistość, w jakiej funkcjonują firmy. Wyznaczona ścieżka czasem musi być zrewidowana i dostosowana do zmian na rynku.

Z częścią naszych klientów działamy od lat, i na przestrzeni tego czasu konsultujemy, wspieramy i aktualizujemy strategię. Dzięki temu firmy zyskują nowych odbiorców, ale też podtrzymują relację z obecnymi, którzy widzą, że marka rozwija się i ma im do zaoferowania najwyższą możliwą jakość. Taki lojalny użytkownik jest najlepszą, żywą reklamą marki.

Warstwa wizualna strategii marki

Strategia to nie tylko kilkadziesiąt stron, stanowiących opis Twojej marki i kierunku, w jakim warto ją rozwijać. Tworzenie strategii opiera się też na warstwie wizualnej: analizujemy najlepsze, zagraniczne benchmarki, zbieramy inspiracje, tworzymy moodboardy. To wszystko pomaga nam wyznaczyć archetyp marki, a następnie to, jakiej kolorystyki, typografii, rodzaju zdjęć i grafik czy jakiego stylu użyć, by najlepiej komunikować jej wartości i wywołać u odbiorcy określone skojarzenia. 

Jak wygląda to w praktyce? Na bazie nieistniejącej firmy Amethyst, oferującej biżuterię pozycjonującą się w segmencie premium affordable, przygotowaliśmy moodboard, który określa styl marki. Chcieliśmy połączyć minimalistyczny design z luksusowym wydźwiękiem, odnaleźć wiodące kolory, wyznaczyć silne marki i zarysować do kogo może dotrzeć marka. Na bazie takich moodboardów tworzymy następnie posty na kanały social media, newslettery, stronę internetową i inne treści.

Strategia ecommerce: moodboard Audyt jako droga do strategii

Jako estruktorzy wiemy, jak istotna jest dobra strategia, i zachęcamy klientów do potraktowania jej z należytą starannością. Uważamy, że każdy dobry biznes zaczyna się od wyznaczenia kierunku działań. W przypadku już istniejących marek pierwszym krokiem do zrobienia strategii jest audyt. 

 • W jego trakcie analizujemy działania marki i agencji współpracujących z nią, analizujemy jej konkurencję, sprawdzamy dane z Google Analytics oraz innych narzędzi, a także weryfikujemy UX sklepu. 
 • Na bazie naszego researchu, uzyskanych w trakcie audytu danych oraz naszego doświadczenia dobieramy najlepsze rekomendacje dla danego biznesu. 
 • Zwracamy uwagę nie tylko na kanały sprzedaży, ale też holistycznie na biznes i możliwości, jakie prezentuje. 

Audyt pozwala przekonać się w jakim miejscu jest marka i jaki jest jej potencjał rozwojowy. Jeżeli chcesz skorzystać z darmowej konsultacji lub dowiedzieć się więcej o audytach, sprawdź tutaj.

Wiktor Niedziałkowski
Mam okazję współpracować z Estruktorami od ponad roku. Od samego początku czuć było pełen profesjonalizm i wyjątkowe indywidualne podejście, które nigdy się nie zmieniło. Podczas naszej współpracy zauważyłem najważniejsze cechy, które wyszczególniłbym jako transparentność, wzajemne zaufanie i niesamowitą wiedzę - czego owocem są świeże i wyjątkowe projekty. Polecam wszystkim!
Wiktor Niedziałkowski
2022-06-28
Wojciech Modrzejewski
Bardzo polecam Estruktorów. Współpracujemy od kilku lat przy projektach e-commersowych. Współpraca przebiega zawsze merytorycznie i kreatywnie, od audytu poprzez dobór technologii i wycenę do realizacji i w następstwie dalszego rozwoju produktu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że gwarantują sukces każdego projektu digital. Wojtek Modrzejewski, CEO, 052B agencja interaktywna.
Wojciech Modrzejewski
2022-04-20
Paulina Kisiel
W ramach firmy Orplast współpracuję z Estruktorami od czerwca 2021, od początku przekonali mnie do siebie profesjonalizmem i kompetencjami wykraczającymi znacznie poza standardowe agencje. Praca z nimi to przyjemność i zawsze dobra atmosfera. Działamy wspólnie przy strategicznych projektach w zakresie social mediów i współpracy z influenserami. Z mojej perspektywy ich wyróżnikiem jest niebywale lekkie pióro i sprawne koordynowanie comiesięcznej komunikacji SM. Co ważne, wiele z działań marketingowych podejmowanych przez naszą firmę zostało wdrożonych na podstawie wypracowanych z nimi strategii. Współpraca z Estruktorami to bez dwóch zdań dobra decyzja!
Paulina Kisiel
2022-04-15
Kamil Wala
Estruktorzy są żywą encyklopedią ecommerce. Podejmując z nimi współpracę zaoszczędzisz kilka lat, które musiałbyś poświęcić na szukanie właściwych rozwiązań i budowanie nowoczesnej strategii cyfrowej.
Kamil Wala
2022-04-13
A Google User
Jako INVO Technologies współpracujemy z Estruktorami od prawie roku i jesteśmy zachwyceni poziomem jakości dostarczanej przez ich zespół. Ich CEO, Michał Burda, to bardzo kompetentny człowiek, który w roli konsultanta rozwiązań sprawdza się znakomicie i budzi dużo zaufania, co w biznesie ma ogromne znaczenie. Zdecydowanie polecam Estruktorów każdemu, kto chce wnieść swój e-biznes na wyższy poziom.
A Google User
2022-04-05
Dedicante
Jako Dedicante współpracujemy z estruktorami od 2019 roku. Od początku zwracamy uwagę na pełen profesjonalizm i zadziwiająco szerokie kompetencje, a do tego świetną atmosferę współpracy. Udało nam się z sukcesem wdrożyć nową platformę sprzedażową, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w e-commerce. Do tej pory współpracujemy przy bieżących wysyłkach newsletterowych oraz automatyzacji marketingu, i cały czas widzimy efekty tych działań. Polecam, właścicielka marki.
Dedicante
2022-03-21
Adam Kaczmarski
Super Zespół, olbrzymie know-how oraz profesjonalne podejście do tematu gwarantują sukces każdego projektu jakiego się podejmują. Miałem okazję współpracować z Estruktorami przy kilku projektach i za każdym razem 100% zadowolenia.
Adam Kaczmarski
2022-03-08
Wojciech Tokarz
Zgłosiłem się do estru po pomoc przy tworzeniu nowej marki DTC. Od samego początku okazali się dla całego mojego projektu ogromnym wsparciem: począwszy od stworzenia strategii wejścia na rynek e-commerce, przez branding i key visual marki, aż po projekt packagingu: copywriting i cały design. Duży know how, przyjemny kontakt, szeroki wachlarz kompetencji. Nie mogę się doczekać, aż całość przetestujemy w boju.
Wojciech Tokarz
2022-02-08
Magda Kulesza
Chcemy podziękować świetnemu zespołowi estruktorów za profesjonalną i niezwykle przyjazną współpracę przy realizacji kluczowych celów rozwijających nasz e-commerce. Rozwiązania przez nich proponowane i wdrażane są innowacyjne, niestandardowe i skuteczne. Obdarzyliśmy estruktorów dużym zaufaniem i zwracamy się do nich nie tylko z większymi projektami, jak audyt naszego e-commerce’u, czy poprowadzenie naszych działań w obszarze marketing automation, ale także często po prostu chcemy znać ich zdanie w drobniejszych kwestiach, bo ich kompetencje, know-how i doświadczenie były i są kluczowe dla dalszego rozwoju. Good to have You! Zespół Balagan Studio.
Magda Kulesza
2022-02-02
Krzysztof Filipowicz
Praca z Estruktorami to przyjemność. Przeszliśmy rebrending, zmianę strony www oraz automatyzacje marketingu i gorąco mogę polecić współpracę z tą firmą w szczególności wiedze jak i zaangażowanie przy projektach
Krzysztof Filipowicz
2022-01-18