Skip links

Sklep na WooCommerce – wady i zalety cz. 3

Sklep na WooCommerce

W poprzednich artykułach pomagaliśmy odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Tym razem poszliśmy o krok dalej i przedstawiamy analizę konkretnej platformy e-commerce – WooCommerce.

Co ciekawe system WooCommerce nie jest odrębną platformą e-commerce, a jedynie wtyczką, tzw. plugin’em do bardzo znanego systemu CMS, WordPress. Jest to system typu Open Source (w tym artykule opisywaliśmy typy platform sklepowych). Historia WordPress WooCommerce jest krótka, sięga bowiem 2011 roku, ale za to bardzo intensywna. W zaledwie kilka lat rozszerzenie stało się jednym z najbardziej popularnych rozwiązań e-commerce, cały czas walcząc o numer jeden z systemem Magento. Popularność zawdzięcza głównie WordPress’owi i jego wiernej społeczności. Szacuje się, że obecnie WooCommerce posiada około 20-25% udziałów w światowym rynku e-commerce.

Krótka charakterystyka systemu WooCommerce

Jeśli miałeś wcześniej styczność z WordPress’em i wiesz jak funkcjonuje ten popularny CMS to wtyczka WooCommerce nie powinna być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem. Instaluje się ją identycznie jak każdą inną, równocześnie daje ona dużo większe możliwości niż przeciętne rozszerzenie. Jeżeli jednak decydując się na tę platformę przyjdzie Ci po raz pierwszy doświadczyć WordPress’a w obsłudze nie musisz się niczego obawiać ponieważ interfejs jest przyjazny i intuicyjny.

Sklep na WooCommerce po polsku

Wraz ze zwiększającą się popularnością systemu w Polsce stale rośnie liczba udogodnień dla naszych rodzimych e-sklepów. WooCommerce posiada już pełne tłumaczenie na język polski, a także bardzo dużą liczbę wtyczek integrujących go z lokalnymi dostawcami usług dla branży e-commerce. Wśród tych podmiotów znajdziemy najpopularniejszych kurierów, dostawców płatności online, programy magazynowo-księgowe, Allegro oraz wiele, wiele innych dostawców. Jeżeli nie ma dostępnego rozwiązania, na którym Ci zależy zawsze można je wykonać na indywidualne zamówienie (wiąże się to jednak z większymi kosztami). Pamiętajmy, jednak, że we własnym zakresie trzeba zadbać o dostosowanie systemu do polskich i europejskich wymogów prawnych.

Zalety WooCommerce:
 • Oprogramowanie jest darmowe i otwarte.
 • Instalacja systemu jest prosta.
 • Dla osób znających WordPress’a system będzie znajomy i przyjazny.
 • System jest elastyczny i posiada zaawansowane możliwości personalizacji. Platforma pozwala deweloperowi dowolnie modyfikować i dostosowywać oprogramowanie, ze względu na otwarty kod źródłowy.
 • Oficjalny market z plugin’ami, rozszerzeniami i dodatkami jest rozbudowany, a liczba pozycji jest bardzo długa.
 • Można znaleźć tam gotowe wtyczki dla WooCommerce, które dopasują rozwiązań dla naszego sklepu internetowego.
 • Społeczność wokół WooCommerce jest bardzo rozwinięta, liczna i lojalna, można liczyć na jej pomóc. Bardzo duża liczba specjalistów pracuje przy WooCommerce (zarówno na świecie jak i w Polsce).
 • Możliwość pełnego dostosowania do polskiego rynku e-commerce poprzez rozszerzenia i dodatki.
 • Możliwość prowadzenia sklepu w wielu walutach i wersjach językowych.
Wady WooCommerce:
 • Woocommerce nie jest odrębną platformą sklepową, a jedynie plugin’em do WordPress’a, przez co jego możliwości rozwoju są w pewnym momencie ograniczone.
 • Aby obsługiwać dużą liczbę produktów i zamówień należy regularnie optymalizować system. Co więcej obsługa dużej liczby zamówień może być skomplikowana poprzez panel WooCommerce.
 • Bardzo częste aktualizacje systemu, które trzeba wykonywać ręcznie. Część zainstalowanych plugin’ów może nie nadążyć z aktualizacjami WordPressa, może to powodować błędy w poprawnym działaniu dodatków.
 • Koszty wdrożenia – oprogramowanie jest darmowe, trzeba jednak ponieść koszty wdrożenia i dostosowania systemu do swoich potrzeb.
 • Koszty modułów i rozszerzeń – za dużą część dodatków z oficjalnego marketu trzeba zapłacić.
 • System nie posiada wielu zaawansowanych funkcji m.in. rozbudowanych możliwości raportowania i analizowania działań sprzedażowych, czy wielu przydatnych funkcjonalności marketingowych. Oprogramowanie można jednak rozszerzać dodatkowymi rozszerzeniami, które rozbudowują podstawowe funkcjonalności systemu WooCommerce.

Zdjęcia systemu

Fot. 1 Karta produktu w systemie WooCommerce

woocommerce-karta-produktu

Fot. 2 Karta zamówienia w systemie WooCommerce

woocommerce-zamowienie

Inne systemy

WooCommerce nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje wiele innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwóch głównych konkurentów WooCommerce w kategorii oprogramowania open source:

Magento
PrestaShop

Dla Kogo WooCommerce?

System WooCommerce jest polecany szczególnie małym i średnim sklepom, które są nastawione na prowadzenie stabilnych i profesjonalnych działań sprzedażowych w Internecie, jednocześnie nie chcąc być ograniczanym, czy uzależnianym od twórców rozwiązań SaaS’owych. Na wykorzystanie wtyczki do WordPress WooCommerce decyduje się też wiele osób, które wcześniej prowadziły portale, blogi lub strony po przez WordPress i postanowiły rozbudować je o moduł sprzedażowy. Sam plugin nie oferuje zaawansowanych funkcjonalności e-commerce, jednak w oficjalnym markecie dostępnych jest wiele rozszerzeń, które rozbudują możliwości sklepu i dopasują go do potrzeb klientów. WooCommerce jest systemem otwartym, co pozwala na modyfikowanie kodu i dostosowywanie go do indywidualnych potrzeb firmy. Musimy mieć na uwadze, że WooCommerce nie jest odrębnym oprogramowaniem, a jedynie plugin’em do WordPress, w związku z czym na pewnym etapie wzrostu przedsiębiorstwa można napotkać ograniczenia rozwojowe i efektywnościowe platformy. Dlatego też sklepy duże lub mniejsze stawiające na prężny rozwój, które potrzebują integracji z zewnętrznymi magazynami, czy wieloma systemami, choćby CRM/ERP wybierają zazwyczaj Magento, które jest najbardziej zaawansowanym systemem i nie posiada ograniczeń rozwojowych.

 • dla mniejszych firm stawiających na profesjonalizm
 • dla średnich firm, które nie mają zaawansowanych potrzeb rozwojowych
 • dla tych których ogranicza SaaS

Cykl artykułów o platformach sklepowych

W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wiktor Niedziałkowski
Mam okazję współpracować z Estruktorami od ponad roku. Od samego początku czuć było pełen profesjonalizm i wyjątkowe indywidualne podejście, które nigdy się nie zmieniło. Podczas naszej współpracy zauważyłem najważniejsze cechy, które wyszczególniłbym jako transparentność, wzajemne zaufanie i niesamowitą wiedzę - czego owocem są świeże i wyjątkowe projekty. Polecam wszystkim!
Wiktor Niedziałkowski
2022-06-28
Wojciech Modrzejewski
Bardzo polecam Estruktorów. Współpracujemy od kilku lat przy projektach e-commersowych. Współpraca przebiega zawsze merytorycznie i kreatywnie, od audytu poprzez dobór technologii i wycenę do realizacji i w następstwie dalszego rozwoju produktu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że gwarantują sukces każdego projektu digital. Wojtek Modrzejewski, CEO, 052B agencja interaktywna.
Wojciech Modrzejewski
2022-04-20
Paulina Kisiel
W ramach firmy Orplast współpracuję z Estruktorami od czerwca 2021, od początku przekonali mnie do siebie profesjonalizmem i kompetencjami wykraczającymi znacznie poza standardowe agencje. Praca z nimi to przyjemność i zawsze dobra atmosfera. Działamy wspólnie przy strategicznych projektach w zakresie social mediów i współpracy z influenserami. Z mojej perspektywy ich wyróżnikiem jest niebywale lekkie pióro i sprawne koordynowanie comiesięcznej komunikacji SM. Co ważne, wiele z działań marketingowych podejmowanych przez naszą firmę zostało wdrożonych na podstawie wypracowanych z nimi strategii. Współpraca z Estruktorami to bez dwóch zdań dobra decyzja!
Paulina Kisiel
2022-04-15
Kamil Wala
Estruktorzy są żywą encyklopedią ecommerce. Podejmując z nimi współpracę zaoszczędzisz kilka lat, które musiałbyś poświęcić na szukanie właściwych rozwiązań i budowanie nowoczesnej strategii cyfrowej.
Kamil Wala
2022-04-13
A Google User
Jako INVO Technologies współpracujemy z Estruktorami od prawie roku i jesteśmy zachwyceni poziomem jakości dostarczanej przez ich zespół. Ich CEO, Michał Burda, to bardzo kompetentny człowiek, który w roli konsultanta rozwiązań sprawdza się znakomicie i budzi dużo zaufania, co w biznesie ma ogromne znaczenie. Zdecydowanie polecam Estruktorów każdemu, kto chce wnieść swój e-biznes na wyższy poziom.
A Google User
2022-04-05
Dedicante
Jako Dedicante współpracujemy z estruktorami od 2019 roku. Od początku zwracamy uwagę na pełen profesjonalizm i zadziwiająco szerokie kompetencje, a do tego świetną atmosferę współpracy. Udało nam się z sukcesem wdrożyć nową platformę sprzedażową, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w e-commerce. Do tej pory współpracujemy przy bieżących wysyłkach newsletterowych oraz automatyzacji marketingu, i cały czas widzimy efekty tych działań. Polecam, właścicielka marki.
Dedicante
2022-03-21
Adam Kaczmarski
Super Zespół, olbrzymie know-how oraz profesjonalne podejście do tematu gwarantują sukces każdego projektu jakiego się podejmują. Miałem okazję współpracować z Estruktorami przy kilku projektach i za każdym razem 100% zadowolenia.
Adam Kaczmarski
2022-03-08
Wojciech Tokarz
Zgłosiłem się do estru po pomoc przy tworzeniu nowej marki DTC. Od samego początku okazali się dla całego mojego projektu ogromnym wsparciem: począwszy od stworzenia strategii wejścia na rynek e-commerce, przez branding i key visual marki, aż po projekt packagingu: copywriting i cały design. Duży know how, przyjemny kontakt, szeroki wachlarz kompetencji. Nie mogę się doczekać, aż całość przetestujemy w boju.
Wojciech Tokarz
2022-02-08
Magda Kulesza
Chcemy podziękować świetnemu zespołowi estruktorów za profesjonalną i niezwykle przyjazną współpracę przy realizacji kluczowych celów rozwijających nasz e-commerce. Rozwiązania przez nich proponowane i wdrażane są innowacyjne, niestandardowe i skuteczne. Obdarzyliśmy estruktorów dużym zaufaniem i zwracamy się do nich nie tylko z większymi projektami, jak audyt naszego e-commerce’u, czy poprowadzenie naszych działań w obszarze marketing automation, ale także często po prostu chcemy znać ich zdanie w drobniejszych kwestiach, bo ich kompetencje, know-how i doświadczenie były i są kluczowe dla dalszego rozwoju. Good to have You! Zespół Balagan Studio.
Magda Kulesza
2022-02-02
Krzysztof Filipowicz
Praca z Estruktorami to przyjemność. Przeszliśmy rebrending, zmianę strony www oraz automatyzacje marketingu i gorąco mogę polecić współpracę z tą firmą w szczególności wiedze jak i zaangażowanie przy projektach
Krzysztof Filipowicz
2022-01-18