Sklep na Shoper
Rozpoczynamy ostatnią już część cyklu na temat oprogramowania dla e-commerce. W poprzednich artykułach pomagaliśmy odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj).
Tym razem scharakteryzujemy najpopularniejsze systemy oparte na modelu SaaS. Pierwszą pod lupę bierzemy platformę Shoper.pl. Jest to jeden z najbardziej powszechnych w Polsce systemów SaaS, z którego korzysta kilka tysięcy e-sklepów.
Krótka historia Shoper.pl
Właścicielem marki Shoper.pl jest krakowska firma DreamCommerce, której początki sięgają 2004 roku. W 2010 oprogramowanie zaczyna być sprzedawane w modelu SaaS. W latach 2012-2014 firma otrzymuje 3 Ekomersy w kategorii Najlepszej polskiej platformy sklepowej. W 2016 roku DreamCommerce przejmuje system iStore.pl, a także wchodzi na rynek indyjski, rosyjski i turecki. Firma sprzedaje także oprogramowanie w innych krajach jako produkt typu white label. Dzisiaj na systemie dostarczanym przez krakowską firmę operuje ponad 20 tys. e-sklepów na całym świecie.
Shoper jest obecnie oferowany w dwóch modelach sprzedażowych:
- SaaS’owym – polega on na korzystaniu z oprogramowania znajdującego się w chmurze, czyli niejako wynajęciu go od dostawcy. Model ten przerzuca wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem serwisu, wsparciem technicznym czy aktualizacjami na dostawcę oprogramowania w zamian za comiesięczną opłatę. Dostępny jest w trzech zróżnicowanych pakietach: złotym, platynowym oraz diamentowym, a także w wersji premium dopasowanej indywidualnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
- Samodzielnej licencji sprzedawanej za jednorazową opłatą.
Zalety Shopera:
- Niska cena abonamentu (w porównaniu z konkurencją).
- Możliwość skorzystania z darmowego, 14 dniowego okresu próbnego.
- Krótki czas wdrażania oprogramowania.
- Możliwość wyboru szablonu graficznego z bazy lub zamówienia indywidualnego projektu.
- Możliwość prostej migracji z innych najpopularniejszych platform.
Integracje z najpopularniejszymi systemami ERP w Polsce (Subiekt, Wf-Mag, Asseco Wapro, Comarch Optima, Enova, itd.). - Integracje z większością najpopularniejszych w Polsce usług dla e-commerce (płatności, logistyka, sprzedaż).
- Zgodność z wymogami GIODO.
- Hosting w cenie abonamentu i codzienny back-up danych.
- SEO – wystarczające możliwości optymalizacji systemu pod kątem wyszukiwarek (optymalizacja nie należy jednak do najprostszych, brak niektórych rozwiązań umożliwiających pełną optymalizację serwisu dostępnych z wprost panelu). Użytkownicy są zadowoleni z jakości optymalizacji SEO.
Wady Shopera:
- Zamknięty kod źródłowy dla klientów trzech podstawowych wersji abonamentowych. To w znaczącym stopniu ogranicza możliwości rozwojowe systemu i blokuje właścicielowi sklepu wprowadzanie indywidualnych zmian. Jest to bardzo duża wada.
- Koszty modułów i rozszerzeń – za większość niezbędnych dodatków trzeba płacić dodatkowo poza abonamentem.
- Uproszczony panel administracyjny – brakuje wielu istotnych funkcji, które posiadają konkurencyjne platformy.
- Obsługa klienta – użytkownicy narzekają na długi czas reakcji na zgłoszenia oraz niewyczerpujące odpowiedzi.
- Allegro – użytkownicy narzekają na działanie integracji systemu z platformą allegro, często wybierają połączenie systemów poprzez zewnętrzny integrator.
- Użytkownicy narzekają często na brak wprowadzania zgłaszanych poprawek systemu do kolejnych aktualizacji.
Dla kogo platforma Shoper?
Shoper to podobnie jak większość systemów SaaS’owych platforma dobra dla mniejszych firm oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z e-commerce, chcących skorzystać z gotowych rozwiązań. Sklep na Shoperze w podstawowej wersji gotowej do sprzedaży bez dodatkowej wiedzy specjalistycznej przedsiębiorcy można otworzyć w zaledwie kilka dni. Właściciel nie musi opłacać kosztownego wdrożenia systemu, a jedynie uiścić stosunkowo niewielką miesięczną opłatę abonamentową. Pierwsze problemy rozpoczynają się w momencie prac nad rozwojem sklepu. Użytkownik trzech podstawowych abonamentów nie ma dostępu do kodu źródłowego sklepu. To rodzi wiele problemów i frustracji wśród właścicieli, którzy z czasem chcą wprowadzać wiele indywidualnych udogodnień i rozwiązań dla swoich klientów. Użytkownicy narzekają także na niesprawną obsługę klienta, problemy z niektórymi integracjami (np. Allegro), czy wprowadzanie niewystarczającej liczby poprawek do aktualizacji systemu. Z podobnymi ograniczeniami czy problemami borykają się użytkownicy większości zamkniętych systemów SaaS’owych. Dla firm nastawionych na rozwój i dopasowanie e-sklepu do potrzeb użytkowników polecamy oprogramowania typu Open Source szerzej scharakteryzowane w naszych poprzednich artykułach.
- osoby rozpoczynające swoją przygodę z e-commerce
- mikro i małe firmy
- start-upy które chcą się skupić w pierwszych krokach na marketingu, a nie tworzeniu zaawansowanej platformy e-commerce
- średnie firmy, które nie potrzebują indywidualnych rozwiązań
Cykl artykułów o platformach sklepowych
W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.
Inne systemy
Shoper nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje wiele innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwie inne platformy:
Sklep Shoper w wersji SaaS Premium ciągle coś się wysypuje po aktualizacjach ich kodu. Ostatnia aktualizacja spowodowała złe działanie koszyka. Nie polecam choć na początku wybór Shopera wydawał się rozsądnym rozwiązaniem.
Niestety jest to jeden z minusów wszelakich oprogramowań typu SaaS – jesteśmy uzależnieni od twórców i ich aktualizacji. Nie mamy kontroli nad infrastrukturą sklepu internetowego. Tego typu rozwiązania, ze względu na bardzo niską barierę wejścia, są najlepsze dla początkujących przedsięwzięć i dla mniejszych sklepów.