Skip links

Sklep na Shoper – wady i zalety cz. 3

Sklep na Shoper

Rozpoczynamy ostatnią już część cyklu na temat oprogramowania dla e-commerce. W poprzednich artykułach pomagaliśmy odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj).

Tym razem scharakteryzujemy najpopularniejsze systemy oparte na modelu SaaS. Pierwszą pod lupę bierzemy platformę Shoper.pl. Jest to jeden z najbardziej powszechnych w Polsce systemów SaaS, z którego korzysta kilka tysięcy e-sklepów.

Krótka historia Shoper.pl

Właścicielem marki Shoper.pl jest krakowska firma DreamCommerce, której początki sięgają 2004 roku. W 2010 oprogramowanie zaczyna być sprzedawane w modelu SaaS. W latach 2012-2014 firma otrzymuje 3 Ekomersy w kategorii Najlepszej polskiej platformy sklepowej. W 2016 roku DreamCommerce przejmuje system iStore.pl, a także wchodzi na rynek indyjski, rosyjski i turecki. Firma sprzedaje także oprogramowanie w innych krajach jako produkt typu white label. Dzisiaj na systemie dostarczanym przez krakowską firmę operuje ponad 20 tys. e-sklepów na całym świecie.

Shoper jest obecnie oferowany w dwóch modelach sprzedażowych:

 1. SaaS’owym – polega on na korzystaniu z oprogramowania znajdującego się w chmurze, czyli niejako wynajęciu go od dostawcy. Model ten przerzuca wszelkie obowiązki związane z utrzymaniem serwisu, wsparciem technicznym czy aktualizacjami na dostawcę oprogramowania w zamian za comiesięczną opłatę. Dostępny jest w trzech zróżnicowanych pakietach: złotym, platynowym oraz diamentowym, a także w wersji premium dopasowanej indywidualnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
 2. Samodzielnej licencji sprzedawanej za jednorazową opłatą.
Zalety Shopera:
 • Niska cena abonamentu (w porównaniu z konkurencją).
 • Możliwość skorzystania z darmowego, 14 dniowego okresu próbnego.
 • Krótki czas wdrażania oprogramowania.
 • Możliwość wyboru szablonu graficznego z bazy lub zamówienia indywidualnego projektu.
 • Możliwość prostej migracji z innych najpopularniejszych platform.
  Integracje z najpopularniejszymi systemami ERP w Polsce (Subiekt, Wf-Mag, Asseco Wapro, Comarch Optima, Enova, itd.).
 • Integracje z większością najpopularniejszych w Polsce usług dla e-commerce (płatności, logistyka, sprzedaż).
 • Zgodność z wymogami GIODO.
 • Hosting w cenie abonamentu i codzienny back-up danych.
 • SEO – wystarczające możliwości optymalizacji systemu pod kątem wyszukiwarek (optymalizacja nie należy jednak do najprostszych, brak niektórych rozwiązań umożliwiających pełną optymalizację serwisu dostępnych z wprost panelu). Użytkownicy są zadowoleni z jakości optymalizacji SEO.
Wady Shopera:
 • Zamknięty kod źródłowy dla klientów trzech podstawowych wersji abonamentowych. To w znaczącym stopniu ogranicza możliwości rozwojowe systemu i blokuje właścicielowi sklepu wprowadzanie indywidualnych zmian. Jest to bardzo duża wada.
 • Koszty modułów i rozszerzeń – za większość niezbędnych dodatków trzeba płacić dodatkowo poza abonamentem.
 • Uproszczony panel administracyjny – brakuje wielu istotnych funkcji, które posiadają konkurencyjne platformy.
 • Obsługa klienta – użytkownicy narzekają na długi czas reakcji na zgłoszenia oraz niewyczerpujące odpowiedzi.
 • Allegro – użytkownicy narzekają na działanie integracji systemu z platformą allegro, często wybierają połączenie systemów poprzez zewnętrzny integrator.
 • Użytkownicy narzekają często na brak wprowadzania zgłaszanych poprawek systemu do kolejnych aktualizacji.

Dla kogo platforma Shoper?

Shoper to podobnie jak większość systemów SaaS’owych platforma dobra dla mniejszych firm oraz osób rozpoczynających swoją przygodę z e-commerce, chcących skorzystać z gotowych rozwiązań. Sklep na Shoperze w podstawowej wersji gotowej do sprzedaży bez dodatkowej wiedzy specjalistycznej przedsiębiorcy można otworzyć w zaledwie kilka dni. Właściciel nie musi opłacać kosztownego wdrożenia systemu, a jedynie uiścić stosunkowo niewielką miesięczną opłatę abonamentową. Pierwsze problemy rozpoczynają się w momencie prac nad rozwojem sklepu. Użytkownik trzech podstawowych abonamentów nie ma dostępu do kodu źródłowego sklepu. To rodzi wiele problemów i frustracji wśród właścicieli, którzy z czasem chcą wprowadzać wiele indywidualnych udogodnień i rozwiązań dla swoich klientów. Użytkownicy narzekają także na niesprawną obsługę klienta, problemy z niektórymi integracjami (np. Allegro), czy wprowadzanie niewystarczającej liczby poprawek do aktualizacji systemu. Z podobnymi ograniczeniami czy problemami borykają się użytkownicy większości zamkniętych systemów SaaS’owych. Dla firm nastawionych na rozwój i dopasowanie e-sklepu do potrzeb użytkowników polecamy oprogramowania typu Open Source szerzej scharakteryzowane w naszych poprzednich artykułach.

 • osoby rozpoczynające swoją przygodę z e-commerce
 • mikro i małe firmy
 • start-upy które chcą się skupić w pierwszych krokach na marketingu, a nie tworzeniu zaawansowanej platformy e-commerce
 • średnie firmy, które nie potrzebują indywidualnych rozwiązań

Cykl artykułów o platformach sklepowych

W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.

Inne systemy

Shoper nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje wiele innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwie inne platformy:

Magento
PrestaShop
WooCommerce
 1. Sklep Shoper w wersji SaaS Premium ciągle coś się wysypuje po aktualizacjach ich kodu. Ostatnia aktualizacja spowodowała złe działanie koszyka. Nie polecam choć na początku wybór Shopera wydawał się rozsądnym rozwiązaniem.

  1. Opublikuj komentarz

   estruktorzy says:

   Niestety jest to jeden z minusów wszelakich oprogramowań typu SaaS – jesteśmy uzależnieni od twórców i ich aktualizacji. Nie mamy kontroli nad infrastrukturą sklepu internetowego. Tego typu rozwiązania, ze względu na bardzo niską barierę wejścia, są najlepsze dla początkujących przedsięwzięć i dla mniejszych sklepów.

Dodawanie komentarzy jest zamknięte.

Wiktor Niedziałkowski
Mam okazję współpracować z Estruktorami od ponad roku. Od samego początku czuć było pełen profesjonalizm i wyjątkowe indywidualne podejście, które nigdy się nie zmieniło. Podczas naszej współpracy zauważyłem najważniejsze cechy, które wyszczególniłbym jako transparentność, wzajemne zaufanie i niesamowitą wiedzę - czego owocem są świeże i wyjątkowe projekty. Polecam wszystkim!
Wiktor Niedziałkowski
2022-06-28
Wojciech Modrzejewski
Bardzo polecam Estruktorów. Współpracujemy od kilku lat przy projektach e-commersowych. Współpraca przebiega zawsze merytorycznie i kreatywnie, od audytu poprzez dobór technologii i wycenę do realizacji i w następstwie dalszego rozwoju produktu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że gwarantują sukces każdego projektu digital. Wojtek Modrzejewski, CEO, 052B agencja interaktywna.
Wojciech Modrzejewski
2022-04-20
Paulina Kisiel
W ramach firmy Orplast współpracuję z Estruktorami od czerwca 2021, od początku przekonali mnie do siebie profesjonalizmem i kompetencjami wykraczającymi znacznie poza standardowe agencje. Praca z nimi to przyjemność i zawsze dobra atmosfera. Działamy wspólnie przy strategicznych projektach w zakresie social mediów i współpracy z influenserami. Z mojej perspektywy ich wyróżnikiem jest niebywale lekkie pióro i sprawne koordynowanie comiesięcznej komunikacji SM. Co ważne, wiele z działań marketingowych podejmowanych przez naszą firmę zostało wdrożonych na podstawie wypracowanych z nimi strategii. Współpraca z Estruktorami to bez dwóch zdań dobra decyzja!
Paulina Kisiel
2022-04-15
Kamil Wala
Estruktorzy są żywą encyklopedią ecommerce. Podejmując z nimi współpracę zaoszczędzisz kilka lat, które musiałbyś poświęcić na szukanie właściwych rozwiązań i budowanie nowoczesnej strategii cyfrowej.
Kamil Wala
2022-04-13
A Google User
Jako INVO Technologies współpracujemy z Estruktorami od prawie roku i jesteśmy zachwyceni poziomem jakości dostarczanej przez ich zespół. Ich CEO, Michał Burda, to bardzo kompetentny człowiek, który w roli konsultanta rozwiązań sprawdza się znakomicie i budzi dużo zaufania, co w biznesie ma ogromne znaczenie. Zdecydowanie polecam Estruktorów każdemu, kto chce wnieść swój e-biznes na wyższy poziom.
A Google User
2022-04-05
Dedicante
Jako Dedicante współpracujemy z estruktorami od 2019 roku. Od początku zwracamy uwagę na pełen profesjonalizm i zadziwiająco szerokie kompetencje, a do tego świetną atmosferę współpracy. Udało nam się z sukcesem wdrożyć nową platformę sprzedażową, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w e-commerce. Do tej pory współpracujemy przy bieżących wysyłkach newsletterowych oraz automatyzacji marketingu, i cały czas widzimy efekty tych działań. Polecam, właścicielka marki.
Dedicante
2022-03-21
Adam Kaczmarski
Super Zespół, olbrzymie know-how oraz profesjonalne podejście do tematu gwarantują sukces każdego projektu jakiego się podejmują. Miałem okazję współpracować z Estruktorami przy kilku projektach i za każdym razem 100% zadowolenia.
Adam Kaczmarski
2022-03-08
Wojciech Tokarz
Zgłosiłem się do estru po pomoc przy tworzeniu nowej marki DTC. Od samego początku okazali się dla całego mojego projektu ogromnym wsparciem: począwszy od stworzenia strategii wejścia na rynek e-commerce, przez branding i key visual marki, aż po projekt packagingu: copywriting i cały design. Duży know how, przyjemny kontakt, szeroki wachlarz kompetencji. Nie mogę się doczekać, aż całość przetestujemy w boju.
Wojciech Tokarz
2022-02-08
Magda Kulesza
Chcemy podziękować świetnemu zespołowi estruktorów za profesjonalną i niezwykle przyjazną współpracę przy realizacji kluczowych celów rozwijających nasz e-commerce. Rozwiązania przez nich proponowane i wdrażane są innowacyjne, niestandardowe i skuteczne. Obdarzyliśmy estruktorów dużym zaufaniem i zwracamy się do nich nie tylko z większymi projektami, jak audyt naszego e-commerce’u, czy poprowadzenie naszych działań w obszarze marketing automation, ale także często po prostu chcemy znać ich zdanie w drobniejszych kwestiach, bo ich kompetencje, know-how i doświadczenie były i są kluczowe dla dalszego rozwoju. Good to have You! Zespół Balagan Studio.
Magda Kulesza
2022-02-02
Krzysztof Filipowicz
Praca z Estruktorami to przyjemność. Przeszliśmy rebrending, zmianę strony www oraz automatyzacje marketingu i gorąco mogę polecić współpracę z tą firmą w szczególności wiedze jak i zaangażowanie przy projektach
Krzysztof Filipowicz
2022-01-18