Skip links

Sklep na PrestaShop – wady i zalety cz. 3

Sklep na PrestaShop

W poprzednim artykule charakteryzowaliśmy oprogramowanie WooCommerce oraz Magento, natomiast tym razem skupimy się na sklepie PrestaShop. Jest to trzecia najpopularniejsza platforma sklepowa na świecie z udziałem w rynku około 9% dostępna w 60 wersjach językowych. Jest to system typu Open Source (typy platform opisane tutaj).

Krótka historia sklepu PrestaShop

Historia oprogramowania PrestaShop sięga 2005 roku. Co ciekawe platforma powstała jako projekt studencki w EPITECH IT School w Paryżu. Jego pierwotna nazwa to phpOpenStore. System dostępny był w dwóch wersjach językowych – po francusku, rzecz jasna 🙂 i po angielsku. Już po 3 miesiącach liczba tłumaczeń wzrosła do 13 wersji. Firma pod obecną nazwą została oficjalnie założona w 2007 roku przez Igora Schlumbergera i Bruno Lévêque.

PrestaShop w Polsce

Polska jest jednym z najważniejszych rynków dla Presty w Europie ze względu na dynamiczny rozwój naszego e-commerce oraz coraz większość popularność platformy wśród naszych e-przedsiębiorców. Firma angażuje się w naszym kraju poprzez rozwijanie modułów i szablonów dedykowanym polskiemu e-commerce, a także m.in. poprzez MeetUp’y Presty w Warszawie. PrestaShop jest jedną z najpopularniejszych platform typu Open Source w Polsce.

Zalety platformy PrestaShop:
  • Oprogramowanie PrestaShop jest darmowe i otwarte.
  • Stosunkowo prosta instalacja systemu.
  • Zaawansowane możliwości platformy – system posiada wiele przydatnych funkcjonalności.
  • Zarządzanie systemem – Presta posiada przyjazny użytkownikowi interfejs, który pozwala szybko i sprawnie zarządzać Twoim sklepem, zarówno z desktopu, jak i z telefonu, czy tabletu.
  • Oficjalny market Addons, w którym znajdziemy dodatki, rozszerzenia i szablony na PrestaShop (ponad 3500 pozycji).
  • Dopasowanie do polskiego rynku – w markecie można znaleźć integracje z większością polskich dostawców usług e-commerce.
  • Multistore – możliwość instalacji wielu sklepów obsługiwanych w jednym panelu zarządzającym. Sklep obsługuje też wiele walut i języków, na jednym lub kilku sklepach, co wspiera rozwój sprzedaży transgranicznej.
  • Elastyczność i wszechstronność – system pozwala deweloperowi dowolnie modyfikować i personalizować platformę, ze względu na otwarty kod źródłowy.
  • Duża społeczność użytkowników systemu i programistów.
  • Duża wydajność systemu oraz niski koszt rozwijania i utrzymywania w stosunku do jego możliwości.
  • SEO – szerokie możliwości optymalizacji systemu pod kątem wyszukiwarek.
  • Hosting Prestashop jest stosunkowo tani. System nie ma tak dużych wymagań technicznych jak przykładowo system Magento.
Wady platformy PrestaShop:
  • Koszty wdrożenia – oprogramowanie jest darmowe, trzeba jednak ponieść koszty wdrożenia i dostosowania systemu do swoich potrzeb.
  • Koszty modułów i rozszerzeń – za większość dodatków z oficjalnego marketu Addons trzeba zapłacić.
  • Ograniczenia rozwojowe dla najbardziej wymagających sklepów (architektura skryptu nie pozwala w pewnym momencie programistom na dalszy rozwój).
  • Częste poprawki i aktualizacje, które trzeba przeprowadzać ręcznie.

Zdjęcia systemu

Fot. 1 Główny panel administracyjny systemu PrestaShop

PrestaShop_dashboard

Fot. 2 Moduł SEO PrestaShop

PrestaShop_SEO_module

Inne systemy

PrestaShop nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje co najmniej kilkanaście innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwóch głównych konkurentów PrestaShop w kategorii oprogramowania open source:

Magento
WooCommerce

Dla kogo PrestaShop?

Jeśli nie chcesz być ograniczany w rozwoju swojego sklepu to system PrestaShop może być dla Ciebie. Polecany jest szczególnie firmom małych i średnim, które rozwijają swój biznes i dopasowują go do potrzeb swoich klientów. PrestaShop pozwala zaistnieć na rynku e-commerce w sposób profesjonalny, a inwestycja we wdrożenie i rozwój tego systemu przyniesie wiele korzyści w przyszłości. Jeżeli do tej pory korzystałeś z rozwiązań typu Saas, które ograniczają rozwój sklepu i brak im możliwości skalowalności to Presta może być następnym krokiem w rozwoju Twojego sklepu internetowego. Co więcej, platforma typu Open Source, jaką jest Presta uniezależnia nas od twórców oprogramowania, możemy modyfikować nasz sklep. Jednak posiada ona też swoje ograniczenia, m.in w postaci architektury skryptu, która na pewnym etapie nie pozwala programistom na dalszy rozwój sklepu. Dlatego też firmom dużym oraz nastawionym na szybki i znaczący rozwój polecamy platformę Magento, do której Presta często jest porównywana. Warto rozważyć ten najpopularniejszy obecnie na rynku system. (artykuł dotyczący magento można znaleźć tutaj)

  • dla mniejszych firm stawiających na profesjonalizm i rozwój
  • dla średnich firm
  • dla tych których ogranicza SaaS

Cykl artykułów o platformach sklepowych

W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.