Skip links

Sklep na PrestaShop – wady i zalety cz. 3

Sklep na PrestaShop

W poprzednim artykule charakteryzowaliśmy oprogramowanie WooCommerce oraz Magento, natomiast tym razem skupimy się na sklepie PrestaShop. Jest to trzecia najpopularniejsza platforma sklepowa na świecie z udziałem w rynku około 9% dostępna w 60 wersjach językowych. Jest to system typu Open Source (typy platform opisane tutaj).

Krótka historia sklepu PrestaShop

Historia oprogramowania PrestaShop sięga 2005 roku. Co ciekawe platforma powstała jako projekt studencki w EPITECH IT School w Paryżu. Jego pierwotna nazwa to phpOpenStore. System dostępny był w dwóch wersjach językowych – po francusku, rzecz jasna 🙂 i po angielsku. Już po 3 miesiącach liczba tłumaczeń wzrosła do 13 wersji. Firma pod obecną nazwą została oficjalnie założona w 2007 roku przez Igora Schlumbergera i Bruno Lévêque.

PrestaShop w Polsce

Polska jest jednym z najważniejszych rynków dla Presty w Europie ze względu na dynamiczny rozwój naszego e-commerce oraz coraz większość popularność platformy wśród naszych e-przedsiębiorców. Firma angażuje się w naszym kraju poprzez rozwijanie modułów i szablonów dedykowanym polskiemu e-commerce, a także m.in. poprzez MeetUp’y Presty w Warszawie. PrestaShop jest jedną z najpopularniejszych platform typu Open Source w Polsce.

Zalety platformy PrestaShop:
 • Oprogramowanie PrestaShop jest darmowe i otwarte.
 • Stosunkowo prosta instalacja systemu.
 • Zaawansowane możliwości platformy – system posiada wiele przydatnych funkcjonalności.
 • Zarządzanie systemem – Presta posiada przyjazny użytkownikowi interfejs, który pozwala szybko i sprawnie zarządzać Twoim sklepem, zarówno z desktopu, jak i z telefonu, czy tabletu.
 • Oficjalny market Addons, w którym znajdziemy dodatki, rozszerzenia i szablony na PrestaShop (ponad 3500 pozycji).
 • Dopasowanie do polskiego rynku – w markecie można znaleźć integracje z większością polskich dostawców usług e-commerce.
 • Multistore – możliwość instalacji wielu sklepów obsługiwanych w jednym panelu zarządzającym. Sklep obsługuje też wiele walut i języków, na jednym lub kilku sklepach, co wspiera rozwój sprzedaży transgranicznej.
 • Elastyczność i wszechstronność – system pozwala deweloperowi dowolnie modyfikować i personalizować platformę, ze względu na otwarty kod źródłowy.
 • Duża społeczność użytkowników systemu i programistów.
 • Duża wydajność systemu oraz niski koszt rozwijania i utrzymywania w stosunku do jego możliwości.
 • SEO – szerokie możliwości optymalizacji systemu pod kątem wyszukiwarek.
 • Hosting Prestashop jest stosunkowo tani. System nie ma tak dużych wymagań technicznych jak przykładowo system Magento.
Wady platformy PrestaShop:
 • Koszty wdrożenia – oprogramowanie jest darmowe, trzeba jednak ponieść koszty wdrożenia i dostosowania systemu do swoich potrzeb.
 • Koszty modułów i rozszerzeń – za większość dodatków z oficjalnego marketu Addons trzeba zapłacić.
 • Ograniczenia rozwojowe dla najbardziej wymagających sklepów (architektura skryptu nie pozwala w pewnym momencie programistom na dalszy rozwój).
 • Częste poprawki i aktualizacje, które trzeba przeprowadzać ręcznie.

Zdjęcia systemu

Fot. 1 Główny panel administracyjny systemu PrestaShop

PrestaShop_dashboard

Fot. 2 Moduł SEO PrestaShop

PrestaShop_SEO_module

Inne systemy

PrestaShop nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje co najmniej kilkanaście innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwóch głównych konkurentów PrestaShop w kategorii oprogramowania open source:

Magento
WooCommerce

Dla kogo PrestaShop?

Jeśli nie chcesz być ograniczany w rozwoju swojego sklepu to system PrestaShop może być dla Ciebie. Polecany jest szczególnie firmom małych i średnim, które rozwijają swój biznes i dopasowują go do potrzeb swoich klientów. PrestaShop pozwala zaistnieć na rynku e-commerce w sposób profesjonalny, a inwestycja we wdrożenie i rozwój tego systemu przyniesie wiele korzyści w przyszłości. Jeżeli do tej pory korzystałeś z rozwiązań typu Saas, które ograniczają rozwój sklepu i brak im możliwości skalowalności to Presta może być następnym krokiem w rozwoju Twojego sklepu internetowego. Co więcej, platforma typu Open Source, jaką jest Presta uniezależnia nas od twórców oprogramowania, możemy modyfikować nasz sklep. Jednak posiada ona też swoje ograniczenia, m.in w postaci architektury skryptu, która na pewnym etapie nie pozwala programistom na dalszy rozwój sklepu. Dlatego też firmom dużym oraz nastawionym na szybki i znaczący rozwój polecamy platformę Magento, do której Presta często jest porównywana. Warto rozważyć ten najpopularniejszy obecnie na rynku system. (artykuł dotyczący magento można znaleźć tutaj)

 • dla mniejszych firm stawiających na profesjonalizm i rozwój
 • dla średnich firm
 • dla tych których ogranicza SaaS

Cykl artykułów o platformach sklepowych

W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wiktor Niedziałkowski
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Mam okazję współpracować z Estruktorami od ponad roku. Od samego początku czuć było pełen profesjonalizm i wyjątkowe indywidualne podejście, które nigdy się nie zmieniło. Podczas naszej współpracy zauważyłem najważniejsze cechy, które wyszczególniłbym jako transparentność, wzajemne zaufanie i niesamowitą wiedzę - czego owocem są świeże i wyjątkowe projekty. Polecam wszystkim!
Wiktor Niedziałkowski
2022-06-28
Wojciech Modrzejewski
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Bardzo polecam Estruktorów. Współpracujemy od kilku lat przy projektach e-commersowych. Współpraca przebiega zawsze merytorycznie i kreatywnie, od audytu poprzez dobór technologii i wycenę do realizacji i w następstwie dalszego rozwoju produktu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że gwarantują sukces każdego projektu digital. Wojtek Modrzejewski, CEO, 052B agencja interaktywna.
Wojciech Modrzejewski
2022-04-20
Paulina Kisiel
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
W ramach firmy Orplast współpracuję z Estruktorami od czerwca 2021, od początku przekonali mnie do siebie profesjonalizmem i kompetencjami wykraczającymi znacznie poza standardowe agencje. Praca z nimi to przyjemność i zawsze dobra atmosfera. Działamy wspólnie przy strategicznych projektach w zakresie social mediów i współpracy z influenserami. Z mojej perspektywy ich wyróżnikiem jest niebywale lekkie pióro i sprawne koordynowanie comiesięcznej komunikacji SM. Co ważne, wiele z działań marketingowych podejmowanych przez naszą firmę zostało wdrożonych na podstawie wypracowanych z nimi strategii. Współpraca z Estruktorami to bez dwóch zdań dobra decyzja!
Paulina Kisiel
2022-04-15
Kamil Wala
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Estruktorzy są żywą encyklopedią ecommerce. Podejmując z nimi współpracę zaoszczędzisz kilka lat, które musiałbyś poświęcić na szukanie właściwych rozwiązań i budowanie nowoczesnej strategii cyfrowej.
Kamil Wala
2022-04-13
A Google User
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Jako INVO Technologies współpracujemy z Estruktorami od prawie roku i jesteśmy zachwyceni poziomem jakości dostarczanej przez ich zespół. Ich CEO, Michał Burda, to bardzo kompetentny człowiek, który w roli konsultanta rozwiązań sprawdza się znakomicie i budzi dużo zaufania, co w biznesie ma ogromne znaczenie. Zdecydowanie polecam Estruktorów każdemu, kto chce wnieść swój e-biznes na wyższy poziom.
A Google User
2022-04-05
Dedicante
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Jako Dedicante współpracujemy z estruktorami od 2019 roku. Od początku zwracamy uwagę na pełen profesjonalizm i zadziwiająco szerokie kompetencje, a do tego świetną atmosferę współpracy. Udało nam się z sukcesem wdrożyć nową platformę sprzedażową, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w e-commerce. Do tej pory współpracujemy przy bieżących wysyłkach newsletterowych oraz automatyzacji marketingu, i cały czas widzimy efekty tych działań. Polecam, właścicielka marki.
Dedicante
2022-03-21
Adam Kaczmarski
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Super Zespół, olbrzymie know-how oraz profesjonalne podejście do tematu gwarantują sukces każdego projektu jakiego się podejmują. Miałem okazję współpracować z Estruktorami przy kilku projektach i za każdym razem 100% zadowolenia.
Adam Kaczmarski
2022-03-08
Wojciech Tokarz
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Zgłosiłem się do estru po pomoc przy tworzeniu nowej marki DTC. Od samego początku okazali się dla całego mojego projektu ogromnym wsparciem: począwszy od stworzenia strategii wejścia na rynek e-commerce, przez branding i key visual marki, aż po projekt packagingu: copywriting i cały design. Duży know how, przyjemny kontakt, szeroki wachlarz kompetencji. Nie mogę się doczekać, aż całość przetestujemy w boju.
Wojciech Tokarz
2022-02-08
Magda Kulesza
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Chcemy podziękować świetnemu zespołowi estruktorów za profesjonalną i niezwykle przyjazną współpracę przy realizacji kluczowych celów rozwijających nasz e-commerce. Rozwiązania przez nich proponowane i wdrażane są innowacyjne, niestandardowe i skuteczne. Obdarzyliśmy estruktorów dużym zaufaniem i zwracamy się do nich nie tylko z większymi projektami, jak audyt naszego e-commerce’u, czy poprowadzenie naszych działań w obszarze marketing automation, ale także często po prostu chcemy znać ich zdanie w drobniejszych kwestiach, bo ich kompetencje, know-how i doświadczenie były i są kluczowe dla dalszego rozwoju. Good to have You! Zespół Balagan Studio.
Magda Kulesza
2022-02-02
Krzysztof Filipowicz
Trustindex sprawdza, czy pierwotnym źródłem recenzji jest Google.
Praca z Estruktorami to przyjemność. Przeszliśmy rebrending, zmianę strony www oraz automatyzacje marketingu i gorąco mogę polecić współpracę z tą firmą w szczególności wiedze jak i zaangażowanie przy projektach
Krzysztof Filipowicz
2022-01-18