Skip links

Sklep na Magento – wady i zalety cz. 3

Sklep na Magento

Tym razem przedstawiamy Wam oprogramowanie sklepowe, które wykorzystywane jest z powodzeniem między innymi przez takich gigantów, jak Coca-Cola, Nestle, Burger King, czy rodzimy Reserved. Mowa o Magento, jednej z najpopularniejszych obecnie na świecie platform do budowy sklepów internetowych, na której stworzone zostały sklepy wspomnianych wyżej koncernów oraz wielu innych firm z różnych branż.

Opis systemu Magento

System Magento to jedno z najpopularniejszych w chwili obecnej na świecie oprogramowań służących do tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Zostało w całości napisane w języku PHP. Z racji swej specyfiki Magento jest przewidziane do obsługi średnich i dużych sklepów, lub tych mniejszych nastawionych na szybki rozwój oferując administratorom niczym nieograniczoną swobodę doboru, edycji i modyfikacji warstwy wizualnej oraz asortymentu danego sklepu. Magento jako platforma sklepowa jest również w pełni skalowalne, a społeczność skupiona wokół projektu nieustannie tworzy nowe pluginy, poszerzające funkcjonalność skryptu (dostępne jest np. spolszczenie).

Historia

Prace nad platformą Magento zostały rozpoczęte na początku 2007 roku i postępowały na tyle sprawnie, że już nieco ponad pół roku później, w sierpniu tego samego roku, została publicznie udostępniona wersja beta (demo to nosiło nazwę Bento, którą wkrótce zmieniono na Magento). Gotowa platforma została wypuszczona na rynek już w 2008 roku i od tamtej pory jest sukcesywnie rozwijana i wzbogacana o nowe funkcjonalności, jak również aktualizowana.

Aby sprostać współczesnym wymaganiom i trendom na rynku programistycznym oraz w branży e-commerce, w 2010 roku rozpoczęto opracowywanie platformy Magento 2, posiadającej w stosunku do poprzednika wiele nowych funkcjonalności oraz odmienną architekturę. Wersja beta Magento 2 została udostępniona publicznie w 2015 roku, a pod koniec tego samego roku platforma ta była już dostępna dla klientów z pełnym zestawem funkcjonalności.

a) Wersje

Obecnie Magento jest dostępne w kilku wersjach:

  • Magento Community Edition (CE) – to podstawowa, darmowa edycja systemu, przewidziana zasadniczo do obsługi relatywnie niedużych sklepów. Zawiera zestaw podstawowych funkcjonalności wraz z opcją wzbogacania ich o nowe, a także (według informacji dostępnych na stronie tej edycji skryptu) gotowy do natychmiastowego uruchomienia przykładowy sklep internetowy.
  • Magento Enterprise Edition (EE) – ta edycja, choć jest płatna, posiada te same pliki bazowe, co wersja CE. Została opracowana z myślą o klientach prowadzących duże sklepy, posiada więc znacznie szerszy zakres funkcjonalności i opcji administracyjnych dostępnych od razu, bez ściągania dodatkowych modułów. Warto dodać, że choć za użytkowanie tej edycji Magento pobierana jest opłata roczna, to podobnie jak dla Community Edition, dostawca oprogramowania nie dostarcza hostingu – trzeba go sobie wykupić oddzielnie.
  • Magento Enterprise Cloud Edition (ECE) – dostępna od kwietnia 2016, edycja ta poza pełnym zakresem funkcjonalności identycznym ze standardową edycją EE charakteryzuje się tym, że korzystający z niej przedsiębiorca nie musi się martwić o hosting ani o uaktualnienia platformy czy jej właściwe zabezpieczenie. Wszystko to leży po stronie dostawcy oprogramowania. W edycji ECE standardowo zaimplementowany jest interfejs programowania aplikacji REST API, a także kilka innych dodatkowych usług (m. in. Fastly, New Relic czy Amazon Web Services).
b) Zdjęcia systemu

Fot. 1. Główny panel administracyjny Magento.

Fot. 2. Magento posiada bardzo rozbudowane możliwości charakterystyki produktu, w tym dodawanie meta opisów pod SEO.

Fot. 3. Panel zarządzania kodami rabatowymi.

Magento, a rynek polski

Od kilku lat magento zaczyna podbijać serca polskich sklepów internetowych. Z każdym rokiem rośnie społeczność wokół magento w naszym kraju, co spowodowało, że dzięki pracy wielu firm i entuzjastów system został w pełni dostosowany do lokalnych warunków. W oficjalnym markecie magento (Magento Connect) znajdziemy dzisiaj wiele gotowych rozwiązań dostosowanych do polskich dostawców usług dla e-commerce, często moduły integracyjne są darmowe. W sieci działa wiele forów oraz grup na Facebook’u, gdzie właściciele sklepów i specjaliści wymieniają się doświadczeniami związanymi z systemem.

Wiedza

Aby skutecznie wykorzystać pełne spektrum możliwości dostępnych dzięki korzystaniu z Magento, niezbędna jest odpowiednia wiedza dotycząca zarówno obsługi samego systemu, jak również tego, które pluginy czy funkcjonalności będą dla danego e-biznesu przydatne. I choć w Internecie można znaleźć wiele ofert stworzenia sklepu opartego na Magento, to jednym z nielicznych podmiotów oferujących kompleksową obsługą klientów są estruktorzy. Dlaczego?

a) Doradztwo, instalacja, wsparcie e-biznesu

Głównym powodem jest zakres oferowanych przez nas usług, który obejmuje między innymi:

  • kompleksowe tworzenie sklepów internetowych (począwszy od opracowania koncepcji i strategii, poprzez planowanie i kontrolę wdrożenia, aż po finalne “odpalenie” danego e-biznesu i przeprowadzenie kampanii na start),
  • doradztwo w zakresie integracji oraz automatyzacji procesów (np. integracja sklepów z platformą Allegro, Paczkomatami, Dotpay czy PayU),
  • przeprowadzanie szczegółowych analiz rynku, w tym grupy docelowej, asortymentu, konkurencji i działań marketingowych podejmowanych przez dane firmy wraz z wnioskami, rekomendacjami i wskazaniem przestrzeni rynkowej dla naszego biznesu
  • budowanie wizerunku firmy lub marki;
  • doradztwo oraz prowadzenie szkoleń i kursów dla działu e-commerce i e-marketingowego;

Nasza oferta jest także o tyle inna od wielu pozostałych na rynku, że z góry zakłada partnerską współpracę pomiędzy estruktorami, a właścicielem danego e-biznesu, ukierunkowaną na wypracowanie i skuteczne wdrożenie w życie biznesu, który będzie przynosił zyski.

Wdrażanie i instalacja

Magento jako platforma posiada nieograniczone możliwości rozbudowy i modyfikacji, dzięki czemu możliwe jest stworzenie doskonałego sklepu internetowego. Nie znaczy to jednak, że każda osoba potrafiąca zainstalować pakiety wymagane do tego, by sklep w ogóle działał, staje się automatycznie doświadczonym administratorem. Wprawdzie dostępny panel CMS nie wymaga do obsługi żadnych umiejętności programistycznych, ale instalując rozszerzenia i moduły bez dogłębnej znajomości ich wzajemnego wpływu na siebie można w łatwy sposób doprowadzić do tego, że sklep przestanie działać.

Do tego, by skutecznie zoptymalizować konfigurację serwera oraz zainstalowanego na nim oprogramowania, by potrafić zadbać o możliwie najszybszą eliminację wykrytych błędów czy luk w zabezpieczeniach, konieczna jest specjalistyczna wiedza, którą nie każdy programista PHP posiada. Dlatego właśnie instalację, wdrożenie oraz administrację samą platformą warto oddać w ręce kompetentnych specjalistów – choćby po to, by jako właściciel e-biznesu móc spokojnie skupić się rozwoju przedsiębiorstwa i dbaniu o to, by sklep przynosił coraz większe zyski. Jako estruktorzy współpracujemy z rzetelnym i sprawdzonym partnerem technologicznym, który posiada wieloletnie doświadczenie i wdraża dla naszych klientów sklepy oparte na platformie magento.

Wymagania hostingowe

Jeśli natomiast chodzi o wymagania serwerowe w zakresie sprzętowym, to Magento najlepiej sprawdza się na dedykowanym serwerze. Wydajność takiej maszyny i jej konfiguracja powinny być zawsze dopasowywane do konkretnego sklepu w zależności od jego wielkości, liczby oferowanych produktów, liczby codziennych wejść do sklepu i wielu innych czynników. Jako estruktorzy współpracujemy ze sprawdzonym i doświadczonym dostawcą usług hostingowych, który specjalizuje się w sklepach na magento.

Moduły (pluginy)

Dla Magento dostępne są liczne pluginy, które w znaczący sposób rozszerzają podstawową funkcjonalność platformy. Skąd je ściągnąć? Największą bazę modułów, zarówno darmowych, jak i płatnych, można znaleźć na Magento Connect, czyli dedykowanym rynku przeznaczonym dla developerów Magento. Trzeba jednak pamiętać o różnicach wersji i pobierać wyłącznie te pluginy, które są zgodne z aktualnie użytkowaną wersją Magento.

a) Moduły płatności

Moduły tego typu stanowią skuteczny sposób na zintegrowanie różnych systemów płatności z danym sklepem. Należy pamiętać nie tylko o tym, by dobrać wersję modułu odpowiednią dla używanej wersji Magento, ale także o tym, by po zainstalowaniu pluginu właściwie go skonfigurować zarówno po stronie sklepu, jak i po stronie operatora płatności.

b) Moduły SEO

Pluginy z tej kategorii oferują wiele możliwości zoptymalizowania Magento pod kątem SEO, jak na przykład integracja z WordPressem (pozwalająca podpiąć wordpressowy blog do głównej strony sklepu) czy zoptymalizowanie poszczególnych kategorii i grup produktów np. pod względem słów kluczowych, na jakie będą one wyszukiwane. Moduły SEO mogą również znacząco usprawnić proces indeksowania nowych stron i podstron sklepu (a tym samym ułatwiać pozycjonowanie) dzięki optymalizacji pliku sitemapy strony tak, by był łatwo odczytywalny przez roboty wyszukiwarek.

c) Moduły wysyłkowe i integracji z platformami (np. Allegro)

Znacząco ułatwiają zarządzanie sprzedażą i wysyłką towarów, co jest szczególnie przydatne w dużych sklepach. Dostępne są moduły zarówno oferujące szeroki zakres funkcjonalności, jak i wtyczki wąsko specjalizowane (np. wyłącznie do zarządzania wysyłką w obrębie danego kraju).
Analityka

Magento zostało natywnie wyposażone w bogaty zestaw narzędzi analitycznych, które są szczególnie przydatne dla specjalistów od marketingu. W standardowym pakiecie analitycznym znajdują się między innymi raporty: porzuconych koszyków, najczęściej i najrzadziej kupowanych produktów, wykorzystania rabatów czy wyszukań w obrębie sklepu.

a) Moduły Google Analytics – pełna analityka e-commerce

Integracja Magento z wtyczkami Google Analytics umożliwia uzyskiwanie jeszcze bardziej precyzyjnych analiz w zakresie funkcjonowania sklepu (jak np. uzyskanie danych co do tego, w jakich godzinach jest największa i najmniejsza sprzedaż albo informacji, na którym dokładnie etapie zakupów klient z nich zrezygnował, co pozwala na skuteczniejsze ratowanie koszyków).

Kursy – czyli jak rozwinąć swoje umiejętności?

Kursy w zakresie obsługi platformy Magento (organizowane m.in. przez estruktorów) są najlepszym sposobem na pogłębianie wiedzy na temat tego systemu. Warto dodatkowo wesprzeć się informacjami dostępnymi zarówno na oficjalnej stronie Magento, a także udostępnianymi przez specjalistów tutorialami i instrukcjami dotyczącymi tego, jak używać konkretnych modułów lub funkcji oraz w jaki sposób najefektywniej wykorzystywać dostępne rozwiązania podczas pracy z Magento.

Zalety platformy Magento
  • Oprogramowanie – jest darmowe i otwarte.
  • Bardzo zaawansowane możliwości platformy – system posiada bardzo wiele przydatnych funkcjonalności.
  • Zarządzanie systemem – Magento posiada przyjazny użytkownikowi interfejs, który pozwala szybko i sprawnie zarządzać Twoim sklepem.
  • Market z gotowymi rozwiązaniami – Bardzo rozbudowany, oficjalny, zawiera dodatki i rozszerzenia Magento Connect. Dostępne jako gotowe są nawet najbardziej skomplikowane rozwiązania.
  • Dopasowanie do polskiego rynku – w markecie można znaleźć integracje z większością polskich dostawców usług e-commerce.
  • Multistore – możliwość instalacji wielu sklepów obsługiwanych w jednym panelu zarządzającym (magento oferuje tutaj najbardziej zaawansowane możliwości wśród konkurencji).
  • Waluty i języki – Magento obsługuje wiele walut i języków, na jednym lub kilku sklepach, co wspiera rozwój sprzedaży transgranicznej.
  • Elastyczność i wszechstronność – system pozwala deweloperowi dowolnie modyfikować i personalizować platformę, ze względu na otwarty kod źródłowy. Magento ma nieograniczone możliwości rozwoju – można wystartować jako mały sklep, a dotrzeć do bardzo dużych rozmiarów, cały czas korzystając z tej samej platformy.
  • Bardzo duża społeczność – użytkownicy systemu i programiści, chętni i gotowi do pomocy.
  • Bardzo duża wydajność systemu – największa wśród open source’ów.
  • SEO – najszersze możliwości optymalizacji systemu pod kątem wyszukiwarek wśród platform open source.
Wady platformy Magento
  • Koszty wdrożenia – oprogramowanie jest darmowe, trzeba jednak ponieść koszty wdrożenia i dostosowania systemu do swoich potrzeb (koszty poniesione przy wdrożeniu mogą się szybko zwrócić jeżeli sklep jest nastawiony na rozwój).
  • Koszty modułów i rozszerzeń – za większość dodatków z oficjalnego marketu Magento Connect trzeba zapłacić (można jednak znaleźć wiele darmowych rozwiązań).
  • Wysokie wymagania techniczne – Magento powinno mieć swój dedykowany hosting.
  • Zaawansowany system – jest skomplikowany, przez to, że oferuje tak zaawansowane możliwości. Często prace programistyczne są bardziej czasochłonne, a co za tym idzie droższe niż przy innych platformach open source.
  • Poprawki i aktualizacje – które trzeba przeprowadzać we własnym zakresie.

Inne systemy

Rzecz jasna Magento nie jest jedyną platformą e-commerce na rynku, oprócz niej funkcjonuje co najmniej kilkanaście innych. Scharakteryzowaliśmy jeszcze dwóch głównych konkurentów magento w kategorii oprogramowania open source:

PrestaShop
WooCommerce

Dla kogo Magento?

Można się spotkać z opinią, że Magento jest systemem trudnym do samodzielnego opanowania i w związku z tym lepiej jest skorzystać z rozwiązań mniej zaawansowanych. Warto jednak mieć na uwadze, że nie bez powodu na opisywanej platformie swoje sklepy oparły rozmaite wielkie firmy, odnoszące ogromne sukcesy komercyjne nie tylko lokalnie, ale także i globalnie. Poza tym najbardziej wiarygodne opinie (jednoznacznie pozytywne, dodajmy!) o Magento wystawiają Ci właściciele e-sklepów, którzy zajęli się rozwijaniem i promowaniem swych biznesów, a kwestie administracyjno-developerskie oddali w ręce specjalistów. W przypadku magento słowo klucz dla osób rozważających wybór tej platformy to rozwój. Oprogramowanie polecane jest zazwyczaj sklepom średnim, dużym i bardzo dużym, jednak nawet mały sklep może w dłuższej perspektywie odczuć bardzo pozytywne wpływy magento, jeżeli tylko jest nastawiony na rozwój swojego biznesu. Magento to jedyna platforma open source na której rozwój sklepu może być nieograniczony, jest bardzo elastyczna, pozwala na prowadzenie profesjonalnego i skalowalnego biznesu. Nasi klienci najczęściej wybierają właśnie platformę magento dla swoich sklepów.

  • dla mniejszych firm stawiających na profesjonalizm i rozwój
  • dla średnich firm, które nie chcą być ograniczane w rozwoju
  • dla dużych firm
  • dla bardzo dużych firm

Cykl artykułów o platformach sklepowych

W poprzednich artykułach pomagaliśmy Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać platformę dla sklepu internetowego poprzez charakterystykę rodzajów oprogramowania (tutaj) oraz listę najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze systemu (tutaj). Serdecznie zapraszamy do lektury.

Wiktor Niedziałkowski
Mam okazję współpracować z Estruktorami od ponad roku. Od samego początku czuć było pełen profesjonalizm i wyjątkowe indywidualne podejście, które nigdy się nie zmieniło. Podczas naszej współpracy zauważyłem najważniejsze cechy, które wyszczególniłbym jako transparentność, wzajemne zaufanie i niesamowitą wiedzę - czego owocem są świeże i wyjątkowe projekty. Polecam wszystkim!
Wiktor Niedziałkowski
2022-06-28
Wojciech Modrzejewski
Bardzo polecam Estruktorów. Współpracujemy od kilku lat przy projektach e-commersowych. Współpraca przebiega zawsze merytorycznie i kreatywnie, od audytu poprzez dobór technologii i wycenę do realizacji i w następstwie dalszego rozwoju produktu. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że gwarantują sukces każdego projektu digital. Wojtek Modrzejewski, CEO, 052B agencja interaktywna.
Wojciech Modrzejewski
2022-04-20
Paulina Kisiel
W ramach firmy Orplast współpracuję z Estruktorami od czerwca 2021, od początku przekonali mnie do siebie profesjonalizmem i kompetencjami wykraczającymi znacznie poza standardowe agencje. Praca z nimi to przyjemność i zawsze dobra atmosfera. Działamy wspólnie przy strategicznych projektach w zakresie social mediów i współpracy z influenserami. Z mojej perspektywy ich wyróżnikiem jest niebywale lekkie pióro i sprawne koordynowanie comiesięcznej komunikacji SM. Co ważne, wiele z działań marketingowych podejmowanych przez naszą firmę zostało wdrożonych na podstawie wypracowanych z nimi strategii. Współpraca z Estruktorami to bez dwóch zdań dobra decyzja!
Paulina Kisiel
2022-04-15
Kamil Wala
Estruktorzy są żywą encyklopedią ecommerce. Podejmując z nimi współpracę zaoszczędzisz kilka lat, które musiałbyś poświęcić na szukanie właściwych rozwiązań i budowanie nowoczesnej strategii cyfrowej.
Kamil Wala
2022-04-13
A Google User
Jako INVO Technologies współpracujemy z Estruktorami od prawie roku i jesteśmy zachwyceni poziomem jakości dostarczanej przez ich zespół. Ich CEO, Michał Burda, to bardzo kompetentny człowiek, który w roli konsultanta rozwiązań sprawdza się znakomicie i budzi dużo zaufania, co w biznesie ma ogromne znaczenie. Zdecydowanie polecam Estruktorów każdemu, kto chce wnieść swój e-biznes na wyższy poziom.
A Google User
2022-04-05
Dedicante
Jako Dedicante współpracujemy z estruktorami od 2019 roku. Od początku zwracamy uwagę na pełen profesjonalizm i zadziwiająco szerokie kompetencje, a do tego świetną atmosferę współpracy. Udało nam się z sukcesem wdrożyć nową platformę sprzedażową, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań w e-commerce. Do tej pory współpracujemy przy bieżących wysyłkach newsletterowych oraz automatyzacji marketingu, i cały czas widzimy efekty tych działań. Polecam, właścicielka marki.
Dedicante
2022-03-21
Adam Kaczmarski
Super Zespół, olbrzymie know-how oraz profesjonalne podejście do tematu gwarantują sukces każdego projektu jakiego się podejmują. Miałem okazję współpracować z Estruktorami przy kilku projektach i za każdym razem 100% zadowolenia.
Adam Kaczmarski
2022-03-08
Wojciech Tokarz
Zgłosiłem się do estru po pomoc przy tworzeniu nowej marki DTC. Od samego początku okazali się dla całego mojego projektu ogromnym wsparciem: począwszy od stworzenia strategii wejścia na rynek e-commerce, przez branding i key visual marki, aż po projekt packagingu: copywriting i cały design. Duży know how, przyjemny kontakt, szeroki wachlarz kompetencji. Nie mogę się doczekać, aż całość przetestujemy w boju.
Wojciech Tokarz
2022-02-08
Magda Kulesza
Chcemy podziękować świetnemu zespołowi estruktorów za profesjonalną i niezwykle przyjazną współpracę przy realizacji kluczowych celów rozwijających nasz e-commerce. Rozwiązania przez nich proponowane i wdrażane są innowacyjne, niestandardowe i skuteczne. Obdarzyliśmy estruktorów dużym zaufaniem i zwracamy się do nich nie tylko z większymi projektami, jak audyt naszego e-commerce’u, czy poprowadzenie naszych działań w obszarze marketing automation, ale także często po prostu chcemy znać ich zdanie w drobniejszych kwestiach, bo ich kompetencje, know-how i doświadczenie były i są kluczowe dla dalszego rozwoju. Good to have You! Zespół Balagan Studio.
Magda Kulesza
2022-02-02
Krzysztof Filipowicz
Praca z Estruktorami to przyjemność. Przeszliśmy rebrending, zmianę strony www oraz automatyzacje marketingu i gorąco mogę polecić współpracę z tą firmą w szczególności wiedze jak i zaangażowanie przy projektach
Krzysztof Filipowicz
2022-01-18